Bezsponové snímací náhrady

Smějte se s protézou naplno


I při mnohočetných ztrátách zubů existují možnosti, jak vrátit jistotu a sebevědomí v mezilidské komunikaci, rekonstruovat zubní oblouky a užít si pohodlí při jídle. Přestože implantáty přinesly nevídané možnosti celkových rekonstrukcí chrupu, pokročilé typy snímacích náhrad tvoří stále jednu z dostupných alternativ.

Bezsponové typy kotevních spojů přináší pacientům vysokou estetickou korektnost odbouráním slitinových prvků na viditelných místech.

Při sestavení plánu můžeme vybírat z více druhů zásuvných spojů - zásuvky, teleskopy, třmeny - vždy to nejlepší pro danou situaci. Od vitálních zubů, korunek a můstků k fixaci na pouhé kořeny zubů.

Za kvalitní prací nestojí pouze lékař, ale kolektiv odborníků. I v tomto máme stejný cíl - Spokojený pacient.

Sponové snímací náhrady

Osvědčená náhrada, která funguje


Tímto standartním ošetřením částečně ozubených čelistí dochází ke kýžené rehabilitaci chrupu. Doplněním chybějících zubů se rovnoměrně rozloží žvýkací síly, zabrání se přetěžování osamocených zubů a rázem zaniknout nepříjemné mezery.

Omezením se v určitých případech může jevit slitinový prvek na tvářové straně zubů. Před zhotovením je samozřejmě důležitá analýza typu defektu, linií úsměvů, stejně tak jako výběr spony ideálního pro danou situaci, aby tento prvek zůstal skryt i při maximálním úsměvu.

Vlastní zuby hrají důležitou roli nejen přenosem citu při žvýkání, pro náhradu fungují také jako stabilizační prvek zabraňující nechtěných pohybům, proto je vždy výhodné a velmi vhodné je bránit a zaujmout do rekonstrukce, i když se někdy může jednat jen o jednotky zubů. V řádech let zachráněné zuby opět přispívají k udržení množství kosti, což se kladně projeví na životnosti náhrady v čase.

Celkové snímací náhrady

Správná náhrada se nelepí


Při kompletní ztrátě chrupu dochází ke změnám výšky skusu s následným vlivem na čelistní kloub, profilu tváře s propadlými rty a vznikem vrásek. V tomto stavu samozřejmě ke stabilizaci náhrady nelze využít vlastních zubů, přenos žvýkacích tlaků je čistě nepřímý přes sliznici. Dosazením přesně zhotovené protézy vzniká podtlak mezi sliznicí a náhradou. Funkčnost celkové protézy je přímo závislá na objemu čelistních kostí.

Zhotovení probíhá v několika návštěvách. Od otisků, přes otevírání a zavírání úst se zjístí výška skusu, s ukončením zkouškou, doladění detailů při odevzdání. Zubní technik staví zuby dle příslušných pravidel. I celková náhrada může působit věrohodně a v zadním úseku funkčně.

Na omezení plynoucí z principu celkových náhrad je potřeba si zvyknout. Lepivá jídla, ukusování soust i extrémní pohyby do stran mohou snadno zapříčinit ztrátu podlaku a tím spadnutí náhrady. S novou protézou je vhodné trénovat i čtení nahlas.

Všechny obdobné komplikace jsme naštěstí v dnešní době schopni řešit. Velmi přínosná je možnost ukotvení protéz pomocí implantátů, kdy stabilita významně vzroste. Ještě mnohem pohodlnější je varianta fixního můstku nesený implantáty. Rozsahem odpovídající vlasním zubům, bez překrytí horního patra, nežádoucích pohybů protézy a sníženého vnímání chuti se tak zhotoví zubní oblouhy napevno.

Po odevzdání

Snímací náhrada je v kontaktu se sliznicí úst, přirozeně tak můžou v prvních dnech a týdnech vznikat zarudnutí doprovázené mírnou bolestí. Při stupňujích se obtížích, či vzniku otlaku kontaktujte svého lékaře.

Výslovnost & žvýkání

V počátcích se může objevit potíž s výslovností, jenž brzy sama ustane. Také kousací pohyby jsou odlišné, proto je vhodné ze začátku volit kašovitou stravu a krájet potravu na menší kousky. Vyvarujte se velmi horkým nápojům a pokrmům, přes protézu je snížené vnímání teploty.

Péče o náhradu

Snímací náhradu je nutné na noc vyndávat z úst. Každý den ji očistěte, ať už kartáčkem na zuby nebo vyčleněným kartáčkem na ruce. Přes noc uložte náhradu do vody nebo desinfekčního roztoku. Nezapomeňte, i se snímací náhradou jsou prevenitvní prohlídky důležité.