Parodontóza

Dásně, kost a jejich zánět

Všechny zuby jsou pružně upevněny v kosti a obklopeny dásní - ta, pokud je zdravá, má světle růžovou barvu, je pevná a nekrvácí. V případě nedostatků v čištění této oblasti se zde začne kupit zubní plak, který vyzrává v zubní kámen a objeví se i další příznaky parodontózy. Vše se děje na podkladě bakteriálního osídlení, jenž postupně rozebere tkáň v okolí zubu.

Postupný rozvoj zánětu je nenápadný, počáteční fáze se projevuje krvácením při jídle nebo čištění, někdy citlivostí na dotyk.

Příznaky střední fáze již jsou výraznější, zánět postihuje i kost kolem zubu, dochází ke vzniku hnisavých kapes kolem krčků zubů, které se odhalují a stávají se citlivými. Čím je kosti méně, objevuje se postupná viklavost a putování jednotlivých nebo celých skupin zubů. Je nutné odstranit zubní kámen, který se ukládá nad i pod dásní.

Při neléčené parodontóze se během let objeví nejvýraznějším příznak konečné fáze, tedy uvolnění a vypadávání zubů z kosti. Zbývající zuby jsou přetěžovány, a tím více je další úbytek kosti rychlejší. Dochází k destrukci celého chrupu.

Po celou dobu trvání zánětu okolí zubu nedochází pouze k místním změnám, bakteriální osídlení se roznáší do celého těla a napadá vnitřní orgány. Vážnou zdravotní komplikací se stává zánět ledvin, srdečního svalu, nebo také selhání umělých náhrad.

Řešení


  • Jaká je léčba
  • Finanční náročnost
  • Dědičnost parodontózy a jiné faktory
  • Za vlastní zuby se vyplatí bojovat
Toto zánětlivé onemocnění se dá léčit, po stanovení diagnózy, kterou určí zubní lékař na základě stomatologického vyšetření s rentgenovými snímky, je nutné zasáhnout co nejdříve. Klíčové je vyčištění zanícených míst a zvládnutí zubní hygieny. U pokročilých stavů je potřeba odklopit dáseň a v znecitlivění daný prostor vyčistit a za pomoci antibiotik bakterie vyhubit.
V počátcích je léčba snadná, k vyřešení onemocnění stačí jen několik návstěv, dobře se o chrup a dásně starat, následně stav jen pravidelně kontrolovat. Při rozvoji onemocnění je řešení složitější, trvá několik měsíců až rok, následné kontroly a dočištění jsou nezbytné. Také je často nutné v rámci léčby chybějící zuby nahradit, někdy i rovnat ortodonticky. Většinu úkonů nutných k zvládnutí rozvinuté formy zdravotní pojišťovny nehradí.
Hlavní příčinou rozvoje onemocenění je zubní povlak s osídlenými bakteriemi. Při jeho nedokonalém odstranění dochází k zánětu dásní a rozvoji onemocnění. Rychlost procesu může ovlivnit jak genetika, tak i přidružené onemocnění jako například cukrovka. Na základě vyšetření můžeme nastavit potřebnou léčbu. Při správné technice čištění však ani u rizikových pacientů k rozvoji onemocnění nedojde.
I těžké stavy se dají řešit a v mnoha případech stabilizovat funkci na mnoho let, pokud zbývají pouze ojedinělé zuby, lze využít kombinovaných protéz. Čím více vlastních zubů, tím je větší komfort, bohužel rozdíl v pohodlí s vlastními zuby vs. s náhradou, si většina pacientů uvědomí až po ztrátě zubů, kdy jediné možné fixní ošetření je dentálními implantáty, které je však velmi finančně náročné.

Průběh léčby


Aplikováno v reálu


Paro léčba

Nánosy zubního plaku a kamene zapříčiňují zánět dásní s obrazem zarudnutí a krvácením, v čase se přidružují další projevy, jako je ústup kosti a odhalení mezizubních prostor, viklavost zubů až po jejich eliminaci s urychlením destrukce skusových poměrů a chrupu jako celku.

A druhá stránka po profesionálním čistění, instruktáži ke zlepšení čistění a důsledné domácí pravidelné péči se poměry razantně změnily, došlo k zastavení negativních projevů, vyhojení hnisavých kapes kolem zubů a dásně maji opět zdravý růřový vzhled.

Dolní přední zuby

Časté místo retence zubního plaku a kamene je z vnitřní strany předních dolních zubů.

Druhý záběr po prvotním vyčištění, ovšem s přetrvávající hnisavou exudací z parodontálních chobotů.

A po konečném vyhojení, díky kyretáži, ATB terapii a vhodné domácí očistě zubů.